Цистит
Цистит – це запалення слизової оболонки сечового міхура. Інфекція сечового міхура викликає біль, дратує та в цілому погіршує якість життя.
Найчастіше циститом хворіють жінки. Це зумовлено анатомічними та гормональними особливостями їх організму.
У більшості випадків (близько 90-98%) збудником циститу є бактерії (мікроорганізми). Саме вони своєю життєдіяльністю викликають запалення.
Особливість та головна складність циститу в тому, що бактерії, потрапивши до сечового міхура, проникають в саму слизову оболонку, в глікозаміноглікановий шар, та оселяються в ньому. Вивести їх звідти доволі важко.
Тому лікування циститу до повного одужання буває не таким простим і тривалим.
Якщо вилікувати тільки симптоми циститу, пацієнтка буде добре себе почувати, але бактерії залишаться в сечовому міхурі, в слизовій оболонці, і будуть час від часу викликати рецидиви.
Малюнок 1: Бактерії в слизовій
оболонці сечового міхура, в
глікозаміноглікановому шарі.
Суть лікування циститу в тому, щоб ліквідувати з сечового міхура самі бактерії, які викликають захворювання. Якщо вилікувати тільки симптоми, то бактерії залишатимуться у сечовому міхурі, та будуть знову і знову викликати рецидиви (запалення). |
Найбільша помилка в лікуванні циститу — це недостатнє обстеження та неправильне лікування. В такому випадку захворювання не виліковується, а “заліковується”. Бактерії встигають закріпитися в сечовому міхурі, викликаючи час від часу рецидиви, та цистит з великою вірогідністю може перерости в хронічний.
Ми працюємо з різними стадіями циститу, і допоможемо Вам.
Консультація уролога: | 700 грн. |
Загальний аналіз сечі: | 130 грн. |
Загальний аналіз крові: | 160 грн. |
Бактеріальний посів сечі: | 325 грн. |
УЗД сечового міхура, нирок: | 550 грн. |
Найчастіше зустрічається в молодих дівчат віком 16 — 23 роки.
- різко виникає різь після сечовипускання;
- часте сечовипускання;
- печія в уретрі під час сечовипускання і після;
- біль над лобком;
- спазми в районі уретри;
- мутна сеча, може бути з домішками крові;
- може підвищуватись температура.
Виникає після статевого акту. Особливо - на початку статевого життя, після тривалої перерви, після зміни партнера.
- різь після сечовипускання;
- часті позиви;
- печія в уретрі під час сечовипускання і після;
- біль над лобком;
- спазми в районі уретри;
- мутна сеча, можливі домішки крові;
- може підвищуватись температура.
- дизурія (болюче сечовипускання);
- печіння, особливо під час сечовипускання;
- часті позиви;
- біль над лобком;
- мутна сеча, можливі домішки крові;
- відчуття неповного спорожнення.
- різь під час та після сечовипускання;
- печія в уретрі під час сечовипускання і після;
- спазми в районі уретри;
- підвищена температура тіла.
зателефонуйте нам або залиште заявку на сайті:
- Кишкова паличка (Escherichia coli) - 65% - 80% випадків;
- Протей (Proteus) - 35% випадків;
- Клебсієла (Klebsiella pneumoniae) - 30% випадків;
- Ентерококи (Enterococcus) - 25% випадків;
- Стрептококи групи В (СГВ, GBS, Streptococcus agalactiae) - 15% випадків.
- Хламідії (Chlamidiales) - 30% випадків;
- Уреаплазма (Ureaplasma) - 25% випадків;
- Мікоплазма (Mycoplasma) - 15% випадків;
- Гарднерелла (Gardnerella vaginalis) - 10% випадків.
Бактерію, що стала причиною циститу, виявляють за допомогою таких аналізів, як бактеріальний посів сечі та вагінальної рідини. Або лише бак посів сечі. |
- Гострі інфекції сечовивідних шляхів та сечового міхура, які не лікувалися, або лікувалися неналежним чином. Зокрема, це ті самі гострий, підгострий, посткоїтальний цистити.
- Приховані інфекції сечовивідних шляхів, які ми зазвичай пов’язуємо з захворюваннями інших органів, що розташовані в області тазу та живота. Такі інфекції можуть викликати мінімальні симптоми, які люди часто ігнорують.
- Тазовий біль з відсутністю мікробів у бак посіві сечі, який ми часто пояснюємо фізичною втомою, іншими хворобами, або психосоматикою від тривог та стресів.
- Пацієнтка може мати гінекологічне захворювання, але не відчувати симптомів. Натомість вона має симптоми циститу, і йде лікувати цистит. Якщо вилікувати цистит, але не вилікувати гінекологічну інфекцію, бактерії будуть знову і знову потрапляти з вагіни до уретри, викликаючи нові рецидиви циститу. Тому дуже важливо лікувати і цистит, і гінекологічні захворювання, якщо вони є.
- Постменструальний синдром. Іноді, при ускладненнях та порушенні менструального циклу, як наслідок може виникати цистит.
- З нашого досвіду, причиною хронічного або рецидивуючого циститу найчастіше є бактерії.
- Інфекція дуже часто виявляється одночасно і в бак посіві сечі, і в бак посіві вагінальних виділень.
- Жінка може не мати скарг на біль та дискомфорт в області статевих органів. Її може турбувати лише сечовидільна система (сечовий міхур, уретра). Але при обстеженні ми часто знаходимо бактерії в тому числі у вагінальних виділеннях. Це підтверджує тісний зв’язок уретри та сечового міхура з піхвою, та говорить про те, що збудник циститу спочатку з'явився саме у вагіні.
- Інші статеві органи (шийка матки, матка, труби яєчників тощо) можуть бути інфіковані залежно від того, як довго існувала інфекція.
- Важливо боротися не лише з інфекцією в сечовому міхурі (хронічним циститом), а й з іншими осередками запалення сечостатевої системи, якщо вони є. Це має велике значення для жінки в цілому, адже не лише впливає на самопочуття, а й запобігає різноманітним ускладненням та рецидивам.
- У жінки був гострий, або посткоїтальний цистит, але неправильно лікувався. Наприклад, кишкова паличка (escherichia coli) може "перепрограмувати" слизову оболонку сечового міхура, роблячи її більш сприйнятливою до бактерій.
- Бактерії можуть ховатися і залишатися невидимими, створюючи плащ з біоплівки. Вони прилипають одна до одної, і покривають поверхню (в даному випадку стінку сечового міхура). Таким чином, антибіотики не можуть досягти бактерій, які потім з’являються знову, коли імунна система слабшає.
- Бактерії можуть проникати в ще глибші шари слизової оболонки сечового міхура, а з них невелика кількість може проникати навіть у клітини уротелію. Ця внутрішньоклітинна колонізація надовго перейде в стан спокою, подібний до сплячки. Це важливий момент, оскільки бактерії всередині клітин не піддаються дії антибіотиків і не сприймаються захисними механізмами організму як небезпечні (імунна система їх не розпізнає і не знищує). Відповідно, мікроорганізми можуть активізуватися в будь-який момент, розмножуючись та проникаючи в нові свіжі клітини уротелію.
- порушення функціонування міхурово-уретрального механізму;
- стриктури уретри;
- пролапси уретри.
- є грибкові інфекції;
- застосовуються антибіотики;
- вживаються наркотики, або ліки, що впливають на характеристику слизової оболонки вагіни;
- атрофія вагіни.
Підтверджується факт, що - коли одна порожнина інфікована, інфекція досить легко поширюється і в іншу.
- Довжина уретри у жінок становить 3-4 см. (на відміну від 15-20 см. у чоловіків). Це означає, що шлях для бактерій коротший.
- Використання вагінальних контрацептивних діафрагм (для молодих жінок).
- Часті статеві контакти, особливо при недотриманні запобіжних заходів.
- Часте застосування протибактеріальних препаратів, побічним ефектом яких є зниження або руйнування нормальної флори. Це призводить до зміни мікросередовища в області вагіни або промежини, що робить її більш вразливою.
- Гормональні порушення, зокрема падіння естрогену. Можуть призвести до змін у гомеостазі тканин. У піхві, уретрі та сечовому міхурі тканина стає тоншою, слабшою та втрачає захисний шар. Всі ці зміни підвищують ризик інфікування або рецидиву запалення.
- Зміни, які відбуваються в сечовивідних шляхах під час вагітності, збільшують рівень інфекцій (таких як хронічний цистит).
- У жінок, які народили більше двох разів, жінок трохи старшого віку (чи після менопаузи), можуть бути такі проблеми, як: нетримання сечі, цистоцеле, атрофічний вагініт, інфекції сечовивідних шляхів. Це також значно підвищує ризик виникнення хронічного циститу.
- Часте переохолодження, особливо в області тазу, живота. А також — відсутність профілактики при несприятливих умовах роботи чи проживання.
- Невчасне випорожнення сечі: ігнорування фізіологічних потреб організму, терпіння “до останнього”.
- Часті стреси, погане харчування, їжа з великим вмістом жирів, солі та цукру, шкідливі звички (особливо алкоголь), та інші фактори, що знижують імунітет, - і загальний, і місцевий. Тоді виникають сприятливі умови для розвитку хронічного бактеріального циститу.
Про ЦИСТИТ. Цистит лікує УРОЛОГ